NİCKİNİZ VARSA ŞİFRE :

Çatalca, yüzölçümü bakımından İstanbul ilinin en büyük ilçesidir. İstanbul'un batı sınırında kurulmuş bir kent merkezidir.

1865 yılında, Tanzimat sonrası yapılan vilayet düzenlemelerinde Meclis-i İdare-i Liva-yı Zabtiyye'ye bağlanan ilçe, 1924 yılında Mustafa Kemal Atatürk'ün emriyle vilayet merkezi yapılmıştır. 26 Haziran 1926 tarihli kanunla tekrar ilçe haline getirilerek İstanbul'a bağlanmıştır. Fatih Sultan Mehmet'in "bu şehri Allah'a emanet ettim" dediği Çatalca, stratejik yönden çok önemli bir ilçedir.

Güneydoğusunda Büyükçekmece, doğusunda Küçükçekmece, kuzeydoğusunda Gaziosmanpaşa, Kuzeyinde Karadeniz, batısında Silivri, kuzeybatısında Kırklareli ve Tekirdağ yer almaktadır.

İlçenin kuzeyinde Istranca Dağları, güneyinde verimli Çatalca Ovası bulunur. Çatalca çok eski bir yerleşim merkezidir. Eski ismi Matrai’dir. Ekonomisi tarıma ve hayvancılığa dayalıdır. Buğday, arpa, yulaf, mısır, şekerpancarı, ayçiçeği, soğan, domates, elma ve armut en fazla yetiştirilen tarım ürünleridir. İstanbul’un et, süt ve yumurta deposudur. Ormanlık arâzisi tarla açma yüzünden azalmıştır. İğneada’dan Yalıköy’e kadar uzanan bölge Millî Park îlân edilmiştir. Kuarsit, döküm ve kuvars kumu üretimi Türkiye çapında önemli yer tutar. Edirne-İstanbul karayoluna 20 km mesâfededir.

Çatalca ilçesinin mahalleleri

Binkılıç · Çakıl · Çiftlikköy · Ferhatpaşa · İzzettin · Kaleiçi · Karacaköy · Ovayenice

Çatalca ilçesinin köyleri

Akalan · Aydınlar · Başak · Belgrat · Çanakça · Celepköy · Dağyenice · Elbasan · Gökçeali · Gümüşpınar · Hallaçlı · Hisarbeyli · İhsaniye · İneceğiz · Kabakça · Kalfaköy · Karamandere · Kestanelik · Kızılcaali · Oklalı · Ormanlı · Örcünlü · Örencik · Subaşı · Yalıköy · Yaylacık · Yazlık.


Bay Bayan Kız Erkek Arkadaşlık Siteleri Üyesiz Bedava İstanbul Chat İstanbul Sohbet Odaları Mynet Sitesi iyi üyesiz arkadaş chat çet muhabbet eğlence ne ararsan var sohbet evli sohbet dul arkadaş bekar chat burada.

Domain
istanbul sohbet istanbul chat chat sohbet arkadaş