NİCKİNİZ VARSA ŞİFRE :

Bergama İzmir iline bağlı bir ilçedir. Bergama, İzmir’in kuzeyinde, Bakırçay Havzasında yer alır. Doğuda Kınık, batıda Dikili, güneyde Aliağa, kuzeyde ise Balıkesir ve Manisa illeri ile çevrilidir. İl merkezine uzaklığı 103 km’dir. Bergama ekonomisi ağırlıklı olarak tarıma dayalıdır. Verimli Bakırçay Ovası’nda tütün, pamuk, zeytin ve üzüm yetiştirilmektedir. Kozak yaylasında ekonomik getirisi yüksek olan çam fıstığı önemli bir gelir kaynağıdır. Günümüzde özellikle dağ köylerinde arıcılık giderek gelişmekte ve önemli bir geçim kaynağı haline gelmektedir. Tarıma dayalı sanayi de son yıllarda gelişme göstermektedir. İlçede halıcılık ve kilim dokumacılığı gelişmiştir.

Bergama, Türkiye'nin en büyük ilçelerinden biri olup, kendisine toplam 114 köy ve 5 belde bağlıdır. Karesi Beyi tarafından fethedilen Bergama uzun süre Karesi Beyliği egemenliğinde kalmış daha sonra Osmanlı devletine bağlanmıştır. 1337-1868 arası merkezi Balıkesir olan Karesi sancağına bağlı olan Bergama, 1868-1877 arası merkezi Manisa olan Saruhan sancağına bağlandıktan sonra İzmir sancağına bağlanmıştır.

Coğrafyası

İlçe, Ege Bölgesi'nin kuzeybatısında olup, 39° 07 kuzey enleminde ve 27° 12 doğu boylamında yer almaktadır. Kuzeyinde Madra Dağı, güneyinde Yunt Dağı, dağ silsileleri ile çevrili Bakırçay Havzası'nda kurulmuştur. Bakırçay Ovası'nın uzunluğu 45 km, genişliği yer yer 15-20 km arasında değişmektedir. İlçe merkezinin rakımı 68 metre, Akropol'deki rakımı 331 metredir. İlçenin İzmir'e ve komşu iller olan Manisa, Balıkesir gibi merkezlere olan uzaklığı 100 km civarındadır. İlçenin kuzeyinde Ayvalık, Burhaniye ve İvrindi, doğusunda Soma ve Kınık, güneyinde Manisa ve Aliağa, batısında da Dikili ilçesi bulunmaktadır. Güneybatısında Ege Denizi sahili yer almaktadır. İlçe, merkezi dahil olmak üzere, Zeytindağ, Yuntdağ, Göçbeyli, Turanlı ve Kozak bucakları olarak altı bucağa ayrılmıştır. Kozak bucağı, eskiden Karesi Sancağı'na bağlı bir ilçe idi.

Bergama belde ve köyleri

Beldeler
Ayaskent · Bölcek · Göçbeyli · Yenikent · Zeytindağ

Köyler
Ahmetbeyler · Akçenger · Alacalar · Alhatlı · Alibeyli · Armağanlar · Aşağıbey · Aşağıcuma · Aşağıılgındere · Aşağıkırıklar · Atçılar · Avunduk · Avunduruk · Ayvatlar · Aziziye · Balaban · Bayramcılar · Bekirler · Bozköy · Bozyerler · Cevaplı · Çakırlar · Çalıbahçe · Çaltıkoru · Çamavlu · Çamköy · Çamoba · Çeltikçi · Çitköy · Çobanlar · Çürükbağ · Dağıstan · Demircidere · Dereköy · Doğancı · Durmuşlar · Eğiller · Eğrigöl · Ferizler · Gaylan · Göbeller · Gökçeyurt · Gültepe · Güneşli · Hacıhamzalar · Hacılar · Hacılar · Halilağalar · Hamzalısüleymaniye · Hisarköy · İkizler · İncecikler · İneşir · İsmailli · Kadıköy · Kaleardı · Kapıkaya · Kaplan · Kaplanköy · Karahıdırlı · Karalar · Karaveliler · Kaşıkçı · Katrancı · Kıranlı · Kırcalar · Kızıltepe · Kocahaliller · Kocaköy · Koyuneli · Kozluca · Kurfallı · Küçükkaya · Mahmudiye · Maruflar · Muratlar · Narlıca · Okçular · Oruçlar · Ovacık · Öksüzler · Örenli · Örlemiş · Paşaköy · Pınarköy · Pireveliler · Rahmanlar · Sağancı · Sarıcalar · Sarıcaoğlu · Sarıdere · Seklik · Sindel · Süleymanlı · Tavukçukuru · Teğelti · Tekkedere · Tepeköy · Terzihaliller · Tırmanlar · Topallar · Üçtepe · Ürkütler · Yalnızdam · Yalnızev · Yeniler · Yerlitahtacı · Yortanlı · Yukarıada · Yukarıbey · Yukarıcuma · Yukarıkırıklar · Zağnos.


Bay Bayan Kız Erkek Arkadaşlık Siteleri Üyesiz Bedava İzmir Chat İzmir Sohbet Odaları Mynet Sitesi iyi üyesiz arkadaş chat çet muhabbet eğlence ne ararsan var sohbet evli sohbet dul arkadaş bekar chat burada.

Domain
izmir sohbet izmir chat chat sohbet arkadaş