NİCKİNİZ VARSA ŞİFRE :

Kemalpaşa, İzmir’in doğusunda yer alan bir ilçe. Kuzeyinde Manisa, güneyinde Torbalı ve Bayındır, doğusunda Turgutlu, batısında Bornova ve Buca ilçeleri bulunmaktadır. Eski adı Nif'dir. 9 Eylül 1922 akşamı Mustafa Kemal Paşa'nın burada konaklamış olmasının şerefine ismi sonradan değiştirilmiştir.

5216 Büyükşehir Belediye Yasası dışında sadece Hamzababa Köyü bulunmaktadır. 5216 sayılı yasa ile önce 5 köy (ÇİNİLİKÖY, ÖRNEKKÖY, ÇINARKÖY, HALİLBEYLİ, SÜTÇÜLER) ve 5 belde (ARMUTLU, BAĞYURDU, ÖREN, ULUCAK, YUKARI KIZILCA) mahalle olmuştur. Fakat Sütçüler ve Çınarköy açtıkları davaları kazanıp tekrar köy statüsüne geçmiştir. İlçede 19 mahallesi ve 29 köyü ile İzmir ilinin büyük ilçeleri arasında yer alır.

İlçe topraklarının kuzey ve güneyi dağlık olup, orta kısmı düz arâziden meydana gelir. Kuzeyinde Manisa(Spil) Dağı, güneyinde Mahmut Dağı, güneybatısında Nif (Kemalpaşa) Dağı yer alır. Dağlardan kaynaklanan suları Nif Çayı toplar.

Ekonomisi tarıma dayalıdır. Başlıca tarım ürünleri üzüm, buğday, arpa, zeytin, sebze, tütün, kiraz olup, az miktarda mandalina yetiştirilir. Hayvancılık gelişmiştir. İlçe merkezi Nif Dağı eteklerinde Nif Çayı kenarında kurulmuştur. İl merkezine 20 km mesâfededir. Çok eski bir yerleşim merkezidir.

Kemalpaşa mahalleleri ve köyleri

Mahalleler
Armutlu · Bağyurdu · Ören · Ulucak · Yukarıkızılca · Halilbeyli · Örnekköy · Çiniliköy

Köyler Akalan · Ansızca · Aşağıkızılca · Bayramlı · Beşpınar · Cumalı · Çambel · Damlacık · Dereköy · Gökçeyurt · Gökyaka · Hamzababa · Kamberler · Kızılüzüm · Kurudere · Kuyucak · Ovacık · Sarıçalı · Sarılar · Sinancılar · Sütçüler · Vişneli · Yenikurudere · Yenmiş · Yeşilköy · Yeşilyurt · Yiğitler · Zeamet.


Bay Bayan Kız Erkek Arkadaşlık Siteleri Üyesiz Bedava İzmir Chat İzmir Sohbet Odaları Mynet Sitesi iyi üyesiz arkadaş chat çet muhabbet eğlence ne ararsan var sohbet evli sohbet dul arkadaş bekar chat burada.

Domain
izmir sohbet izmir chat chat sohbet arkadaş