NİCKİNİZ VARSA ŞİFRE :

Tunceli, Türkiye'nin Doğu Anadolu Bölgesi'nin Yukarı Fırat bölümünde yer alan bir ildir.

Kuzeyde ve batıda Munzur Dağları ile Karasu Irmağı, doğuda Bingöl Dağları ve Peri Suyu, güneyde Keban Baraj Gölü ile çevrilidir. Anadolu'nun pek çok yerinde olduğu gibi bu bölgede de çağlar boyunca pek çok uygarlık yaşamıştır. Orta Çağdan kalma ve bugün hâlâ iyi durumda bulunan Pertek Kalesi ve Munzur Vadisi Millî Parkı görülmeye değer güzellikleridir.

Tunceli'nin yerleşimleri: Tunceli (merkez), Çemişgezek, Hozat, Mazgirt, Nazımiye, Ovacık, Pertek ve Pülümür'dür. 2010 TUIK verilerine göre ilimizde merkez ilçeyle beraber 8 ilçe, 2 belde ve 342 köy vardir.

Coğrafi bölge Doğu Anadolu
Yönetim
Vali Mustafa Taşkesen
Yüz ölçümü
Toplam 7.774 km2 (3.001,6 mi2)
Nüfus (2011)
Toplam 85,062
Kır 28,950
Şehir 56,112
İl alan kodu 0428
İl plaka kodu 62

Yörede Dêrsım diye telaffuz edilen aslında bugünkü Tunceli'yi değil, o yörenin adını belirler. Tunceli şehrinin eski ismi Mameki veya Mamekiyedir. Bu isim 25 Aralık 1935’de çıkarılan Tunceli Kanunu ile değiştirilmiştir. Tunceli'nin yöresel adı Dêrsım, Dêsım veya Kalan'dır.

Tunceli'nin ilçeleri

İl merkezi
Tunceli

Bağlı ilçeler Çemişgezek · Hozat · Mazgirt · Nazımiye · Ovacık · Pertek · Pülümür...


Bay Bayan Kız Erkek Arkadaşlık Siteleri Üyesiz Bedava Tunceli Chat Tunceli Sohbet Odaları Mynet Sitesi iyi üyesiz arkadaş chat kanalı çet muhabbet eğlence odası ne ararsan var sohbet evli sohbet dul lez cinsel arkadaş bekar chat sitesi burada. Ayrıca Tarihi Yerleri Gezilecek Eserler Nüfusu ilçeleri köyleri iklimi

Domain
tunceli sohbet tunceli chat chat sohbet arkadaş